Blachownia jest osiedlem o bardzo ciekawej przeszłości. W centrum, w okolicy oraz przy naszej szkole znajduje się duża ilość schronów i bunkrów z czasów II wojny światowej, nad Blachownią rozegrała się również słynna „Bitwa o paliwo”.

To wszystko zainspirowało nauczycieli Publicznej Szkoły Podstawowej nr 10 w Kędzierzynie-Koźlu do zorganizowania projektu pt. „Tajemnice blachowniańskiego bunkra”. Został on zrealizowany w formie konkursu w dniu 28 lutego, udział wzięli uczniowie klas 7 z PSP1, PSP9, PSP10, PSP16 z Kędzierzyna-Koźla oraz PSP z Ujazdu. Celem konkursu było pozyskanie wiedzy o historii Blachowni, poznanie ciekawych miejsc oraz dobra zabawa. Bardziej zależało nam na integracji niż na rywalizacji szkół, stąd uczniowie losowali przynależność do 3 osobowych drużyn. Uczestnicy zmierzyli się z zadaniami na logiczne myślenie, ćwiczyli spostrzegawczość w Escape Roomie, który zorganizowany był w schronie – Muzeum Bitwy o Benzynę - Strefa Historii i Inspiracji. Następnie w Muzeum Stowarzyszenia Blechhammer`44 musieli rozwiązać quiz historyczny dotyczący historii Blachowni. Każda drużyna zobligowana była również do zlokalizowania Pomnika Ofiar Faszyzmu i wykonania związanego z nim zadania. Po powrocie do szkoły na uczestników czekało ostatnie wyzwanie: musztra, czyli trening żołnierski. Gdy zmagania dobiegły końca, przyszedł czas na wojskową grochówkę i kiełbasę z grilla, a w tym czasie komisja konkursowa podliczała zdobyte drużynowo punkty.

Zwyciężyła drużyna w składzie: Emilia Muskała z PSP w Ujeździe, Tymoteusz Kraska z PSP nr 1 w Kędzierzynie-Koźlu oraz Julia Komodzińska z PSP 10 w Kędzierzynie-Koźlu.

Po uśmiechach uczestników, zawartych nowych przyjaźniach możemy stwierdzić, że był to dla nich mądrze i ciekawie spędzony czas, a pamiątkowy kubek i dyplom będą przypominały naszą szkołę i nasz konkurs.

Serdeczne podziękowania należą się Panu Waldemarowi Ociepskiemu – Prezesowi Stowarzyszenia Blechhammer`44 za pomoc i udostępnienie muzealnych wnętrz. Za oprawę medialną i poświęcenie czasu gorąco dziękujemy Panu Sławomirowi Wilkowskiemu. Wyrazy wdzięczności należą się również Panu Dawidowi Darewicz i Panu Adamowi Melson za piękną oprawę graficzną i rekwizyty. Nie sposób zapomnieć o firmie Mostostal Zabrze. Dzięki Prezesowi Dariuszowi Pietyszukowi, który wspiera projekt „Chemia w kuchni”, uczestnicy dzisiejszego konkursu mogli częstować się wojskową grochówką i kiełbasą z grilla. Dziękujemy również Urzędowi Miasta, które przekazało budżet na nagrody.

Całe przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez wielkiego zaangażowania naszych kreatywnych nauczycieli, za co też serdecznie dziękujemy. 

Zapraszamy do kolejnej edycji konkursu za rok. Do zobaczenia w Publicznej Szkole Podstawowej nr 10 im. Wojska Polskiego w Kędzierzynie-Koźlu.

Więcej o wydarzeniu oraz zdjęcia: TUTAJ

Artykuł pojawił się za zgodą autora, Pani Agnieszki Wojtyły-Melson.