Jedną z nieodłącznych tradycji związanych ze Świętami Bożego Narodzenia jest przygotowywanie 12 potraw wigilijnych. 

Geneza tradycji, jaką jest 12 potraw na Wigilię, nie jest do końca znana. Dla wielu osób pierwszym skojarzeniem z dwunastoma potrawami jest liczba apostołów, których także było dwunastu. Jak się jednak okazuje, znaczenie 12 potraw wigilijnych kiedyś było jeszcze inne.

Kiedyś na wigilijną kolację przygotowywano siedem potraw, które symbolizowały liczbę dni w tygodniu. Siódemka symbolizuje także doskonałość oraz całość. Po jakimś czasie zaczęto kłaść na stole dziewięć potraw wigilijnych, czyli tyle, ile jest chórów anielskich. Później liczba dań zmieniała się po raz kolejny i zaczęła wynosić dwanaście. Tak zostało do dzisiaj. Liczba ta oznaczała dla naszych przodków przede wszystkim bogactwo, ponieważ nie wszystkich było stać na taką liczbę dań. Niektórzy uważali również, że powinno się przygotować na Wigilię 12 potraw, bo tyle miesięcy jest w roku. 

Potrawy wigilijne to nieodłączny element towarzyszący świętom Bożego Narodzenia. Bogato zastawiony stół, przy którym gromadzi się cała rodzina to świąteczna tradycja w wielu domach. W zależności od regionu i tradycji rodzinnych, wigilijne menu jest różne.                                                                                                                         

                       A JAKIE POTRAWY POJAWIĄ SIĘ NA NASZYCH STOŁACH?  OTO WYNIKI ANKIETY

Najczęściej przygotowujemy barszcz z uszkami, karpia, ciasteczka i pierniki oraz kapustę z grzybami. Na kolejnym miejscu są: makówki, kompot z suszu, pierogi, kapusta z grochem, zupa grzybowa, moczka. Okazuje się, że najmniej popularną potrawą jest panczkrat. Oprócz tego jemy:  grochówkę i rybę po grecku. Dziękujemy za udział w ankiecie!

wigilia Copy